A cikkben bemutatjuk, mi is az a hőterápia, milyen fajtái vannak, mikor és mire jó, és azt is, mely betegségek esetén ne használjuk.
A hőterápia hatékony módja a fájdalomcsillapításnak, azonban tudni kell megfelelően használni. Vannak olyan betegségek, folyamatok, amikor nem alkalmazható. Sőt, rosszul használva hatástalan is lehet, vagy több kárt okozunk vele, mint hasznot.
Ahogyan azt tudjuk, a szaunának például rengeteg pozitív hatása van, többek között fokozza az immunrendszer működését, hatásos lehet a megfázás ellen, valamint remek méregtelenítő is. A hőterápia is hasonlóan működik, így nem kell messzire mennünk, ha a hő pozitív hatásait akarjuk bizonyítani.
Lényege, hogy a megnövekedett hőmérséklet miatt az erek kitágulnak, ami fokozza a vérkeringést és a véráramlást egy-egy adott területen. A kutatások azt mutatják, hogy az érintett terület hőmérsékletének akár csak kismértékű emelése is enyhítheti a kellemetlen érzést és növelheti az izmok ruganyosságát. A hőterápia tehát ellazíthatja és megnyugtathatja az izmokat, és gyógyíthatja a sérült szöveteket.
A hőterápia jó lehet
A hőterápiának két típusa van a száraz és a nedves hőterápia. Fontos, hogy mindkét típusánál a "meleg" az ideális hőmérséklet, nem pedig a "forró". A száraz hőterápia során olyan hőforrásokat alkalmaznak, mint például a melegítőpárnák, de ide tartozik a fent említett szauna is. Nedves hőterápia esetén logikusan nedves hőforrásokat használnak, mint példálu a gőzölt törölközők, vagy a forró fürdők.
Ugyanakkor a fenti típusok mellett, azok kiegészítéseként professzionális hőterápiás kezelések is alkalmazhatóak. Az ultrahangból származó hő például segíthet az ínhüvelygyulladás okozta fájdalom kezelésében.
A hőterápia esetén választhatunk, hogy egy lokális területre koncentráljuk vagy az egész testre kiterjeszthetjük. A lokális, helyi kezelés a legjobb akkor, ha a fájdalom egy adott területen van, például egy merev izom esetében. Ilyenkor a száraz hőterápia a jó megoldás.
Az egész testre kiterjesztett hőterápiát akkor lehet jól használni, ha az izommerevség, a fájdalom mindenhol, vagy a test különböző pontjain van jelen. Ebben az esetben a nedves hőterápia, például a meleg fürdő lehet a jó megoldás, de száraz hőterápiaként a szauna is alkalmazható.
Vannak bizonyos esetek, amikor a hőterápiát nem szabad alkalmazni. Ilyen akkor, ha az adott területen zúzódás és/vagy duzzanat található. Ilyenkor jobb választás, ha hidegterápiát választunk. Egyes, már meglévő betegség esetén sem javasolt a hőterápia, ilyenek
Amennyiben szívbetegség vagy magas vérnyomás áll fenn, illetve várandósság esetén a kezelés előtt mindenképp érdemes felkeresni az orvosunkat és kikérni a véleményét.
A kisebb merevség vagy izomfeszültség gyakran már 15-20 perces hőterápiával is enyhíthető, viszont közepes vagy súlyos fájdalmak esetén hosszabb, 30 perc és két óra közötti időtartamú kezelés javasolt.
A melegítő párnát igencsak körültekintően kell használni. Ideális megoldás otthoni hőterápiára, ugyanakkor a nem jó készülék túl hosszú ideig, túl magas hőfokon alkalmazva égési sérüléseket okozhat. Épp ezért mindig tartsuk be a használati utasításban megadott hőfokot és időintervallumot, hiszen így elkerülhetőek ezek a sérülések.
A melegítőpárnák használatáról bővebben a linkre kattintva olvashatsz.