
Szinte nincs az embernek olyan ismerőse, családtagja, aki ne szenvedett volna már hátfájástól az élete valamelyik szakaszában. De mit érdemes tudni a derékfájdalomról? Hogyan lehet hatékonyan kezelni és mikor múlik el? Mi okozza?
A hátfájásnak számos oka lehet, habár nem mindig nyilvánvaló, hogy pontosan mi is az, hiszen lehet ez akár egy rossz mozdulat vagy egy kisebb sérülés (például izomhúzódás). Persze előfordulhat az is, hogy komolyabb ok áll a háttérben, például
Az izomhúzódás az egyik leggyakoribb oka a hátfájásnak. Jellemző tünete, hogy pihenés közben a fájdalom enyhül (majdhogynem elmúlik), mozgás közben azonban ismét előjön. A sérülések, balesetek miatti fájdalmat nevezzük egyébként akut eredetű derékfájásnak. Ilyen esetekben nagyon fontos az ágynyugalom (lehetőleg több napig), illetve a hát kímélése. Ezenkívül hatékony lehet ilyen esetben az otthon végzett hőterápia is.
Nem újkeletű dolog, sőt: története egészen az ókori görögökig és egyiptomiakig nyúlik vissza. Ők a nap sugarait használták terápiás célokra, többek között fájdalomcsillapításra és görcsoldásra. A hőterápia hatékony gyógymód többek között a hátfájás kezelésére is, ugyanis a hő fokozza a vérkeringést, ami aztán lehetővé teszi, hogy a tápanyagok és az oxigén eljusson az ízületekhez és az izmokhoz. Ez a keringés segít regenerálni a sérült izmokat, enyhíti a gyulladást, és az izmok lazításával csökkenti a hát merevségét is.
Kézenfekvő, hogy ilyenkor az ember egy forró fürdőt vesz vagy beáll a zuhany alá és engedi a hátára a forró vizet. Azonban a fürdővízhez állandóan után kell engedni, hiszen kihűl, a zuhanyt pedig nagyon nehéz célzottan a hátra irányítani. Épp ezért, jó ötlet lehet az elektromos melegítő párna, ami amellett, hogy célzottan sugározza a hőt az adott testrészre, hordozható is, így bárhol, bármikor használható, akár az ágyban fekve vagy a kanapén ülve.
Van azonban, amikor a derékfájdalom valami komolyabb bajt jelez. Nem otthoni megoldásokkal kell mérsékelni a fájdalmat, ha mellé társul:
Ha pedig a hátfájás nem múlik el két héten belül, szintén orvoshoz kell fordulni, aki az alapos kivizsgálást követően fényt derít a fájdalom gyökerére.