Otthoni allegének és szénanátha.
Habár tipikusan nyáron durran be igazán allergiaszezon (főleg augusztus elején, amikor virágozni kezd a parlagfű), a szénanáthával sajnos ősszel sem lélegezhetnek fel. Vannak ugyanis olyan őszi allergének, amik az arra érzékenyeknél fokozott reakciókat váltanak ki. A cikkben most 3+1 ilyen növényt mutatunk be nektek - és azt is, hogyan védekezhetsz ellenük.
A nyirkosabb őszi időben könnyebben szaporodnak a penészgombák is, a spórák pedig allergiás reakciót válthatnak ki az arra érzékenyeknél. Számtalan olyan helyen előfordulhat, ami nedves és védett a napfénytől, például az összegereblyézett, ázott levélkupac alatt vagy a túl gyakran locsolt virág földjében.
Hogyan védekezhetsz a penészgomba-allergia ellen?
Mivel leginkább a pára kedvez a szaporodásának, így a legjobb, ha figyelünk az optimális páratartalomra és a rendszeres takarításra. Az optimális páratartalom 40-60% között van: ha ennél magasabb, az már kedvez a gomba és a penész szaporodásának, ha alacsonyabb, akkor pedig a szálló por, és a száraz levegő okozhat köhögést és fulladást. Figyelj arra is, hogy a szoba hőmérséklete 21-23 fok között legyen, alváskor pedig ne legyen melegebb 20 foknál.
A poratkáról sokat olvasni, és általában nem túl jó a sajtója: a pici, szabad szemmel nem látható kis állatka mikroszkóp alatt nem nyújt túl szép látványt. Ráadásul elhalt hámsejtekkel táplálkozik és nagyon gyorsan szaporodik. Megtalálható a szőnyegben, az ágyban, a párnahuzatban, gyakorlatilag mindenhol. Az ürüléke allergén hatású lehet, az arra érzékenyeknél szemviszketést, tüsszögést, orrfolyást és torokkaparás-érzést okoz.
Hogyan vehetjük fel a harcot a poratka-allergia ellen?
Sajnos nem lehet eltávolítani a lakásból, viszont néhány praktikával minimalizálhatjuk a mennyiségét. Szellőztessünk sokat, hetente legalább 2x takarítsunk és lehetőleg alaposan, HEPA-szűrős porszívóval. Az ágyneműket javasolt hetente, magas hőmérsékleten (60 fokon) kimosni. Érdemes a páramennyiséget 50% körül vagy az alatt tartani. Ha allergiásak vagyunk a poratkára, minél kevesebb szövet legyen a lakásban - tilos a szőnyeg, a díszpárna, a dekor takarók, a faliszőnyegek satöbbi - ezekben ugyanis a poratka valósággal lubickol.
A parlagfű a leghíresebb allergén, mégis a fekete üröm az egyik legerősebb. Késő októberig szállnak a pollenjei a levegőben, így ha érzékeny vagy rá, sajnos meg kell várnod az ősz végét, mire elmúlnak a tünetek.
Milyen házi praktikák vannak a fekete üröm-allergia ellen?
Fontos, hogy kerüljük a keresztreakciót kiváltó allergéneket. Szeles időben főleg szeptember-októberben, ha lehet, ne tartózkodjunk szabad levegőn, és gyakran mossunk hajat, szakállat, mert a pollenek ezeken is megragadhatnak.
A fekete ürömhöz hasonlóan a parlagfű is augusztus elejétől október végéig virágzik, így a pollenek ebben az időszakban bármikor kiválthatnak:
szemviszketést,
torokkaparást,
orrfolyást,
könnyezést,
vagy bőrviszketést is.
Mit lehet tenni a parlagfű-allergia ellen?
Az allergiát érdemes kivizsgáltatni, például Prick-teszttel, és a szakorvos ajánlásának megfelelően szteroidos orrsprayt vagy antihisztamint használni.
Ha nem szeretnénk orrsprayt használni, akkor jó alternatíva lehet allergia ellen az inhalátor használata. Az inhalálás ugyanis segít eltávolítani az irritáló allergéneket az orrnyálkahártyáról, így oldja az orrdugulást, a váladékot és a hurutot. Még hatékonyabb lehet, ha a gyulladásgátló gyógyszereket is inhalálás útján juttatjuk be a szervezetbe. Ilyenkor ugyanis a gyógyszer nem a gyomor nyálkahártyán keresztül szívódik fel, így megkíméli a gyomrot és nem terheli meg a szívet sem.
Ha szeretne még többet olvasni az inhalátorok allergiára gyakorolt hatásáról, akkor kattintson a linkelt cikkre. Amennyiben pedig vásárolni akar, nézza meg az inhalátor készülékeinket.