Számos van annak, hogy miért kell mérni a csúcsáramlást.
Ez az érték megmutatja, mekkora a maximális légáram egy erős kilégzésnél. Rendszeres mérése lehetővé teszi az orvosoknak és a betegeknek, hogy korán felfedezzék az asztma rohamok kiváltó okait – például a port –, és meghatározzák a megfelelő kezelést.
A korszerű asztmamegfigyelés egyik pillére továbbra is a csúcsáramlás mérése. Az erre képes modern eszközök jobb, gyorsabb és objektívebb információt nyújtanak a betegek légzési problémáiról, mint más módszerek. Már akkor jelezhetnek, mielőtt heveny köhögés vagy zihálás jelentkezne.
Az orvosok általában napi kétszeri mérést javasolnak: egyet reggel, egyet pedig este. Ezeken felül szüksége méréseket végezni:
amikor rosszul érezzük magunkat,
ha légszomjunk van,
az előírt gyógyszer szedése előtt.
A mérések sorozatából a legmagasabb érték számít, így ismételjük meg a mérést, ha úgy érezzük, elsőre nagyon alacsony értéket kaptunk. Az asztma jele lehet, ha mérésről mérésre egyre romlik a csúcsáramlási érték. Ilyenkor mindenképp forduljunk orvoshoz, hogy megkezdődhessen a kezelés.
Fontos megjegyezni, hogy a mérés során fellépő köhögés hamis értéket eredményezhet, ezért mindig meg kell ismételni a mérést, ha köhögés lép fel. Ha egyhuzamban több mérést szeretnénk végezni, mindig pihenjünk meg kettő között, csak így kaphatunk pontos eredményt.
A tartósan alacsony és romló csúcsáramlási érték asztmára utalhat – még akkor is, ha egyéb tüneteket nem tapasztalunk. Ilyenkor érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni és szakértői véleményt kérni.