Dohányzásmentes napot, vagy Füstmentes napot november 3. csütörtökén tartják, ami idén november 18-ra esik.
Ebből az alkalomból felelevenítjük, hogyan is alakult ki, mik a dohányzás káros hatásai, illetve tippeket adunk arra vonatkozóan, miképp is enyhítheti ezeket a tüneteket az inhalátor használata.
Éppen 50 éve kérte az amerikaiakat Arthur P. Mullaney, Massachusetts állam kormányzója, hogy a polgárok egy napig ne gyújtsanak rá, a pénzt pedig, amit ezzel megspórolnak költsék egy helyi középiskola támogatására. A felhívásból pedig mára már világnap lett.
A dohányzással összefüggő betegségek miatt évente 40.000 ember hal meg Magyarországon, az idült hörghurut és tüdőtágulat (COPD) 80%-a is a dohányzás miatt alakul ki. A statisztikák szerint azok a férfiak, akik rendszeresen dohányoznak, átlagosan 10 évvel korábban halnak meg nemdohányzó társaiknál.
A dohányzásnak számtalan káros hatása van, többek között:
Továbbá megnő a szívinfarktus, a tüdőrák, a nyombélfekély, az asztma és a COPD kialakulásának esélye is.
A dohányfüst felelős lehet az asztmás tünetek kiváltásáért, mivel irritálja a légutak nyálkahártyáját. Amikor az ember belélegzi a dohányfüstöt, irritáló anyagok telepednek le a légutak nedves nyálkahártyáján, és asztmás epizódokat válthatnak ki.
Továbbá károsítja a légutakban lévő apró szőrszerű kinövelléseket vagyis a csillókat. Normál esetben a csillók eltakarítják a port és a nyálkát a légutakból, azonban a cigarettafüst károsítja ezeket, így nem tudják megfelelően végezni a dolgukat. Ezáltal a nyálka és egyéb irritáló anyagok halmozódnak fel a légutakban. Olyan rákkeltő karcinogéneket tartalmaz, mint például a kátrány. Ezek a karcinogének pedig lerakódnak a tüdőben, és olyan tüdőbetegségeket okozhatnak, mint a tüdőrák vagy a COPD.
Az inhalátorok fokozzák a hörgőkben lévő csillók működését, ezáltal a csillók szabadon végezhetik a dolgukat. Az inhalátorok segítségével ráadásul különböző gyulladáscsökkentő gyógyszereket is hatékonyan, a kívánt helyre juttathatunk. A már meglévő COPD kezelését is gyakran egészítik ki inhalátorral.
A dohányzás abbahagyásának pozitív hatásai azonnal és hosszú távon is jelentkeznek:
Próbáljuk meg elkerülni a stresszes helyzeteket, főként a leszokás utáni hetekben; ilyenkor az ember ugyanis rutinszerűen rágyújt (akár úgy, hogy észre sem veszi). Ha mégis megtalálnak a stresszes szituációk, sétáljunk, nyújtsunk vagy vegyünk gyümölcsöt a stresszevéshez.