Alaposan körbejártuk a kérdést.
Testünk több billió sejtének egytől egyig oxigénre van szüksége a megfelelő működéshez. Az oxigén molekulákat a vörösvértestek veszik fel a tüdőben, hogy aztán eljuttassák azt testünk minden egyes részébe, szervébe, szövetébe. A véroxigénszint mérése során arról kapunk információt, hogy a vörösvértestek oxigénszállító kapacitásuk hány százalékán működnek éppen.
A legtöbb ilyen készülék az artériás hemoglobin (SpO2) oxigéntelítettsége és a pulzusszám mérésére szolgál, és felnőttek és gyermekek egyaránt használhatják. Fontos azonban, hogy a mérést teljes nyugalomban végezzük, mert az artériás oxigénkoncentráció megváltozása sportolás közben teljesen normális jelenség.
Ha a kijelzőn 90-95 százalék körüli eredmény jelenik meg, az csökkent oxigénellátottságot jelez. Ilyenkor érdemes szólni erről minél előbb a háziorvosunknak, és a nagyobb bajnak elejét venni egy alapos tüdő- és szív kivizsgálással.
Ha a mért érték nem éri el a 90 százalékot, az olyan súlyos, jelenleg is éppen fennálló problémát jelez, ami miatt azonnal orvoshoz kell fordulnunk.
Bár a koronavírus megjelenése óta úgy tűnhet, mintha elsősorban az ilyen akut fertőzések miatt lenne szükségünk pulzoximéterre, általában ezt a készüléket olyan betegek használják, akiknél a szaturáció visszaesése miatt rendszeres véroxigénszint mérést ír elő szakorvosuk. A Covid-19 fertőzéssel kapcsolatban valószínűleg egy amerikai tanulmány növelte meg ennek az orvosi eszköznek a népszerűségét, mely azt állítja, hogy a koronavírus fertőzés korai szakaszában az oxigénszaturáció akár a 80 százalékos érték alá is csökkenhet, miközben az érintett ezen kívül akár tünetmentes is lehet. Így a betegség korai detektálására javasolták a pulzoximétert. Azóta ez a megközelítés erős kritikai visszhangot kapott.
a szívünk nem képes megfelelően keringetni a vért,
a tüdőbe nem jut elég oxigén,
a vörösvértestek nem funkcionálnak megfelelően, ezért nem tudnak elég oxigént felvenni vagy szállítani.
Rendszeres véroxigénszint mérés javasolt légzőszervi betegségben, asztmában, súlyosabb allergiában, tüdődaganatban, tüdőgyulladásban, szívelégtelenségben, szívizom gyulladásban, pitvarfibrillációban szenvedőknek. A vörösvértestek alacsony száma, működési zavara vagy hemoglobin probléma is okozhatja a rossz eredményeket. Ha nincs elég folsav, vas, vagy B12 vitamin a szervezetünkben, szintén az optimálisnál alacsonyabb lehet az oxigén szaturációnk. Ha erről ily módon tudomást szereztünk, a hiányállapotot vitaminkészítményekkel orvosolhatjuk.