A téli hónapokban a sapka, és a sál mellett gyakori "szériatartozék" a papírzsebkendő is, biztos, ami biztos alapon. Főleg ősszel és télen sokunk életét megkeseríti a nátha, ami az egész napunkra hatással lehet.
Éjszaka ugyanis az eldugult orron keresztül alig kapunk levegőt, forgolódunk. Ráadásul a párunk rosszalló tekintetére is számíthatunk reggel, hiszen ilyenkor gyakori a horkolás.
Hogy mit lehet tenni? A legtöbben a cukorkákra, a forró teára és az időre hagyatkozunk. Pedig a szopogatótabletták, a méz és a gyulladáscsökkentő italporok mellett is van egy népi gyógymód, az inhalálás, ami újra kezd elterjedtebbé válni.
De hogyan kell inhalálni? Milyen előnyei, és milyen hátrányai vannak?
Az inhalálás tulajdonképpen belégzést jelent. Ilyen esetekben a forrázott gyógynövények gőzét lélegezzük be így a hatóanyagok közvetlenül az orrnyálkahártyán keresztül fejtik ki hatásukat.
Épp ezért a hatása szinte azonnal érzékelhető. Az inhalálás után állandóan folyó orr ugyanis annak a jele, hogy a letapadt váladék feloldódott, épp ezért a gyógyulás sokkal-sokkal gyorsabb lesz.
Az inhalálást számtalan megfázásos tünet esetén alkalmazhatjuk. Például:
arcüreggyulladás
megfázás
nátha
eldugult orr
Ahogyan említettük, közvetlenül az orrban fejti ki a hatását, így nem kell az emésztőrendszert terhelni különböző gyógyszerekkel, italporokkal. Ráadásul ezeknek a hatása is jóval később mutatkozik meg, mint a belégzésnek.
Amennyiben lehetőségünk van a természetben gyógynövényt gyűjteni, az inhalálás tulajdonképpen ingyen van, így nem kell feleslegesen pénzt költenünk.
Valljuk be, az inhalálás nem olyan kellemes, mint egy ízesített forró italpor, vagy egy mentolos cukorka. Percekig hajolni a forró gőz fölé izzasztó és megterhelő lehet, a csöpögő orr pedig kellemetlen. Cserébe azonban hatékony.
Körülbelül egy liter vízben tegyünk fel forrni valamilyen gyógynövényt (erre a célra általában kamillát választanak ki, nagyon jó gyulladáscsökkentő és hurutoldó). Mikor már forr, kapcsoljuk le, vegyük le lábas tetejét, és törölközővel vagy kendővel a fejünkön hajoljunk fölé.
A kendő lehetőleg minden irányból zárja el a gőz útját. Igyekezzünk mélyeket lélegezni a gőzből, nagyjából 10-15 percig. Ha esetleg nem kellemes, vagy nem bírjuk, nyugodtan tarthatunk pihenőt és utána folytathatjuk az inhalálást.
Lehetőleg lefekvés előtt végezzük a belégzést, gyakran ugyanis izzadással is jár, ami további méregtelenítéshez vezet.
Nem az a lényeg, hogy leforrázzuk az arcunkat. A gőz legyen inkább kellemesen meleg, de semmiképp se forró.
Ha nem bírjuk, sokáig, nyugodtan tartsunk több szünetet. Nem az a cél, hogy rosszul érezzük magunkat, hanem hogy meggyógyuljunk.
Sok félreértést okozhat, hogy a legtöbben csak a sót, vagy csak a kamillát javasolják, mint mindenre jó gyógymódot.
Az igazság az, hogy attól függ, milyen betegséggel állunk szemben.
Só: fontos, hogy ne jódozott sót használjunk. Használható asztma, hagyományos nátha, és Bronchitis esetén is. Ezenkívül kiválóan tisztítja az arcüreget, csökkenti a gyulladásokat, és remek antihisztamin.
Salvus víz: a Salvus vizet szintén használhatjuk asztma, alsó- és felső légúti gyulladások, illetve tüdőgyulladás esetén.
Kamilla: a kamilla oldja a hurutot, csökkenti a gyulladást és nyugtatja az orrnyálkahártyát. Arcüreggyulladás esetén is alkalmazható.
Borsmenta: jól használható hurutra, torokfájásra, náthára illetve gyulladásokra is. Nyugtató, frissítő, és tisztító hatásáról is ismert.
Zsálya: a zsálya remek láz- és gyulladáscsillapító, illetve náthára, köhögésre is gyakran használják.
Ha nem szeretnénk folyton lábasba vizet melegíteni, akkor használhatunk erre a célra inhalátor készüléket is. Mindenesetre mind a hagyományos, mind az inhalátorral végzett inhalálás az egyik leghatékonyabb módszer arra, hogy hamar túl legyünk a náthán, és élvezzük a szabad levegőt.