Alkalmas-e a koronavírus tesztelésére?
Az ember naponta legalább 20.000-szer lélegzik, percenként átlagosan 12-20-szor. Ezt észre sem vesszük, pedig a szervezetnek oxigénre van szüksége az életben maradáshoz. Ahogy belélegezzük a levegőt, a vörösvérsejtek szállítják a szervezetünk többi részébe, hogy megfelelően, hiba nélkül tudjon működni. Azonban van, amikor sokkal kisebb az ember tüdőkapacitása, és kevesebb oxigénhez jut: például a Covid-19 fertőzés következtében.
A pulzoximéter egy olyan készülék, amely ellenőrzi, mennyi oxigént szállít a vér, és a legfontosabb, hogy mindezt fájdalommentesen teszi. Az oxigén méréshez egy kis klipet helyeznek az ujjbegy végére. A készülék olyan fénysugarat bocsát ki, aminek segítségével meg tudja mérni, hogy a vér hány százaléka szállít oxigént. A képernyőn pedig azt láthatjuk, mekkora az artériás hemoglobin (SpO2) oxigéntelítettségének szintje.
A pulzoximétereket leginkább orvosi rendelőkben és kórházakban alkalmazzák, azonban egyre gyakrabban használják otthon is. Elsősorban azoknak a betegeknek ajánlott, akiknek kóros szív- vagy tüdőproblémáik vannak. Viszont egyre elterjedtebb, hogy a Covid-19 miatt kerülnek előtérbe.
Mivel a COVID-19 fertőzés a tüdőt is nagymértékben érintheti, ezért logikus lehet a kérdés, hogy vajon alkalmazható-e annak tesztelésére. Azonban ez a vírus ennél jóval összetettebb. Nem mindenkinél jelentkeznek ugyanis tüdővel kapcsolatos tünetek - sőt, van, akinél egyáltalán nem jellemző, annak ellenére sem, hogy a tesztje pozitív. Bizonyos betegek például lázat, izomfájdalmakat tapasztalnak, íz- és szaglásvesztést, gyomor-bélrendszeri betegségeket - de alacsony oxigénszintet nem.
Nem szabad úgy gondolnunk a pulzoximéterre, mint egy otthoni COVID-19 szűrővizsgálatára. A normál véroxigénszint ugyanis nem jelenti azt, automatikusan, hogy nem kaptuk el a koronavírust. És vice versa: az alacsony véroxigén-telítettség sem jelenti automatikusan azt, hogy covidosak vagyunk, lehet hogy más problémánk van.
A pulzoximéter tehát COVID tesztelésére nem alkalmas. Mindazonáltal, ha pozitív lett a tesztünk, akkor az oxigénszint rendszeres ellenőrzése indokolt lehet. Hiszen covidos betegként nagyobb a kockázata annak, hogy problémánk lesz a tüdőnkkel.
Általánosságban elmondható, hogy azoknak, akik
valamilyen tüdőbetegségben szenvednek, (COPD, asztma satöbbi),
túlsúlyosak,
szívbetegségük van,
vagy aktívan dohányoznak, ajánlott a pulzoximéter használata.
Kapcsoljuk be a készüléket, majd csiptessük fel az ujjbegyünkre úgy, hogy a körmünk felfelé nézzen. Néhány másodperc múlva látni fogjuk az eredményt. A készülék két értéket mutat: a vér oxigénszintjét (SpO2) és a pulzusszámot (PR). Van, hogy az eszköz nem mutat semmilyen eredményt, ami abban az esetben fordulhat elő, ha:
nagyon hideg a kezünk,
körömlakkot vagy műkörmöt viselünk,
esetleg lemerült az elem.
A véroxigénszint normál értéke 96-100% között van. Ha az érték tehát e kettő közé esik, nincs semmilyen problémánk, a szervezetünk megfelelően működik. Viszont ha a vér oxigénszintje (SpO2) 95% alá csökken, az már egy olyan indikátor, amire érdemes odafigyelni. Ha tartósan nem javul az érték, érdemes felkeresni a háziorvosunkat. Abban az esetben viszont, ha 90% alatt van, mindenképpen azonnal szakemberhez kell fordulni.
Otthon és kórházakban is jól alkalmazhatóak a Microlife orvosilag validált pulzoximéterei. A készülékek hordozhatóak, egyszerűen használhatóak, és pontosak. A pulzoximétereket a linkre kattintva lehet megtekinteni.