A pulzoximéterrel kapcsolatban már több cikkünk is napvilágot látott. Jelenlegi cikkünkben pedig megmutatjuk, hogyan és kinek érdemes használni, illetve mit mutat meg nekünk a készülék. Hiszen, ha tényleg jól alkalmazzuk, rengeteg hasznos infót tudhatunk meg a segítségével.
A pulzoximéter tulajdonképpen egy kicsi, ujjbegyre csiptethető, klipes eszköz. A készülék lényege, hogy ellenőrzi, mennyi oxigént szállít a vér, a kijelzőn pedig megjelenik az úgynevezett artériás hemoglobin (SpO2) oxigéntelítettségének a szintje. Mivel minden egyes szervünknek oxigénre van szüksége ahhoz, hogy helyesen működjön, egy rendkívül fontos készülékről van szó.
Az eszközt leggyakrabban tüdőproblémával összefüggő betegségek esetén javasolt használni, ilyen például:
A pulzoximéter természetesen nemcsak tüdővel kapcsolatos betegségek esetén alkalmazható, hanem a hétköznapok során is.
A pulzoximéter hasznos lehet azoknak is, akik éjszaka horkolnak, alvási apnoéval küzdenek, hiszen ilyenkor vizsgálni lehet az oxigéntelítettség szintjét. Így a készülék segítségével elkülöníthető a kóros horkolás és kiszűrhetőek az alvásfüggő légzészavarok.
Szintén hasznos lehet a készülék, ha edzés közben alkalmazzuk, ilyenkor ugyanis meg lehet vizsgálni, hogy a sportolás során hogyan változik a véroxigén-szint. Várandósság esetén szintén jó szolgálatot tehet az eszköz, valamint akkor is, ha idősebb korban a szervezet egészségi állapota már leromlott.
Rendkívül elterjedt tévhit, hogy a pulzoximéter alkalmas a koronavírus tesztelésére is, ez azonban nem igaz. Viszont, pozitív COVID-teszt esetén, indokolt lehet a használata, ugyanis nyomonkövethetjük vele a tüdőnk aktuális állapotát.
A pulzoximéter orvosi célú felhasználása természetesen az elsődleges; azonban ennek is több, különböző oka van.A teljesség igénye nélkül ilyen például:
Első lépésként, még a mérés megkezdése előtt távolíts el az ujjadról minden ékszert, valamint a körömlakkot is. Ügyelj rá, hogy a kezed meleg legyen, laza. Ezután kapcsold be a pulzoximétert, és helyezd az ujjbegyedre a klip segítségével. Maga a mérés teljes egészében fájdalommentes és gyors, így néhány másodperc múlva már látni is fogod az eredményt.
A készülék megmutatja a vér oxigénszintjét (SpO2), illetve a pulzusszámot (PR) is. Ha a mérés hibás, és nincs megjeleníthető eredmény, előfordulhat, hogy hideg a kezed vagy lemerült az elem. Ebben az esetben melegítsd fel az ujjaidat és/vagy cseréld ki az elemet, és ismételd meg a mérést.
Érdemes tudni, hogy a véroxigénszint normál értéke 96-100% közötti tartományban van. Amennyiben a vér oxigénszint mért értéke 95% alá esik, az már egy jelzés a szervezet részéről, hogy érdemes odafigyelni, valamint tovább folytatni a monitorozást. Ha az érték továbbra sem javul, érdemes felkeresni az orvosodat, hogy felderíthesse, mi állhat a dolog hátterében.
90% alatti érték esetén pedig érdemes minél előbb szakemberhez fordulni.