Nézzük, hogyan segíthet a rendszeres inhalálás az otthoni allergének ellen.
Jellemzően az őszi-téli időszakban tartózkodunk a legtöbbet odahaza, ilyenkor pocolunk be filmet nézni, bújunk el a világ elől, sokan viszont legszívesebben téli álmot aludnánk, és csak akkor ébrednénk fel, amikor már az első tavaszi napsugarak csiklandoznak minket. Sajnos nem csak nekünk nem sikerül átaludnunk a kellemetlenebb időszakot, velünk vannak a pollenek, a vírusok és a gombaspórák is odahaza, és a közérzetünket csak tovább rontják.
Nem véletlenül mondják, hogy a beltéri levegő minősége rosszabb lehet, mint egy forgalmas autóúté, hiszen ahogy kinn hidegre fordul az idő, nem szeretünk szellőztetni, és sokszor napokon át ugyanazt a levegőt lélegezzük ki és be. Illetve csak azt gondoljuk, hogy ugyanazt, ugyanis optimális mértékű cserélődés híján egyre több elhasznált, kórokozókkal és allergénekkel telített beltéri levegő vesz minket körül. Ez pedig egyenes út a légúti megbetegedések, az allergia vagy az asztma felé.
Életünk nyolcvan-kilencven százalékát zárt térben töltjük, ezért különösen fontos lenne, hogy jobban megismerkedjünk ezzel a világgal, mert attól, hogy szabad szemmel nem érzékeljük, a mikroszkopikus méretű allergének mindenhol jelen vannak : szálló por, pollen, tisztítószerek, vírusok, baktériumok, bútorlakkok és dezodorok illóanyagainak formájában. Naponta mintegy 11000 liter levegő fordul meg a tüdőnkben, nem mindegy, hogy hagy-e “salakanyagot” maga után vagy nyomtalanul, éltető oxigént adva távozik.
Jelek, amik allergiás reakciót vetíthetnek elő: torokirritáció, orrfolyás, köhögés, szem vagy szájpadviszketés, súlyosabb esetben orrdugulás, fejfájás, fáradtság, nyirokcsomó duzzanat.
Ha ezen tünetek bármelyikét tapasztaljuk, - nem győzzük elégszer hangsúlyozni - mennyire fontos, hogy rendszeresen szellőztessünk, naponta több alkalommal is, még akkor is, ha a tél leghidegebb napjait éljük. Igen, lehet megdobja egy kicsit a fűtésszámlát, de legalább nem a patikában kell ott hagyni ezt a pénzt, miközben még egészségünk is károsodik közben.
A másik, könnyen hozzáférhető csodafegyver a kellemtlen tünetek enyhítésére a rendszeres inhalálás lehet, amely a legrégebbi és leghatásosabb módszer a felső légúti megbetegedések enyhítésére, és naponta akár többször is alkalmazható. A jótékony meleg vízgőz és a hozzáadott “természetes gyógyszerek”: a só, az illóolajok és a gyógyteák nyugtató hatást gyakorolnak az irritált légutakra.
Fontos, hogy megteremtsük a megfelelő páradús mikrokörnyezetet, ezért érdemes a gőz felé hajolva egy törölközőt a fejünkre tennünk.
Ügyeljünk, hogy a gőz csak kellemesen meleg legyen, nehogy megégessük magunkat.
Egyszerre tíz-tizenöt percnél többet ne töltsünk a gőzben, de ezt naponta többször is megismételhetjük.
A meleg párát nyugodt tempóban lélegezzük be orron keresztül, hogy átmelegedjenek a felső légutak és az arcüreg.
Közvetlenül lefekvés előtt érdemes inhalálni, ezzel is segítve a pihentető alvást.
Ha gyógynövényeket is teszünk a felforralt vízbe, egy-két perc elteltével már fel is oldódnak annyira benne, hogy elkezdődhessen az illatos és egészségmegőrző szeánsz.
Inhalálás után a hőmérsékletkülönbség miatt kifejezetten nem ajánlott kimenni a hidegbe. Minimum 1-2 órát érdemes várni, hogy ezalatt szervezetünk visszaálljon a normális hőmérsékletre.
Válassza korszerű, klinikailag igazoltan hatékony inhalátoraink egyikét, amelyekről ide kattintva tudhat meg több információt.