Sajnos hazánkban a dohányzás következtében nagyon sokan küzdenek COPD-vel, csak épp nem ismerik fel a tüneteket.
A legutóbbi COPD-vel kapcsolatos, elérhető adatok 2011-ből származnak. Ez alapján hazánkban 161 327 fő nyilvántartott COPD-s beteg volt, számuk viszont sokkal magasabb: elérheti a félmillió főt(!) is.
A COPD egy angol mozaikszó, a Chronic Obstructive Pulmonary Disease rövidítése - ez magyarul krónikus obstruktív tüdőbetegséget jelent. Voltaképp egy olyan gyulladásos folyamat, ahol az idült hörghurut és a tüdőtágulás is egyszerre fennáll. Ezt okozhatja például állandó hörghurut is, illetve a hörgők falában összehúzódó simaizmok is. Kialakulásának egyik legfőbb oka a dohányzás (a passzív dohányzás is). A tünetek idővel egyre rosszabbak lesznek, fokozódó nehézlégzéssel, köhögéssel és nyákürítéssel járnak. Az alábbi tünetekről ismerhető fel:
Először fizikai aktivitás közbeni köhögés, sípolás jelentkezhet.
Tipikusan reggeli köhögés is jelentkezik.
Fokozott váladéktermelés, nyáktermelés jellemzi.
Tipikus tünete még a mellkasi fájdalom, és a gyakori szúró érzés a mellkasban.
Sokan keverik a COPD-t az asztmával, pedig két különböző betegségről van szó. A fő különbség az, hogy a COPD állandóan fennáll, hiszen a tüdő pusztulása, kapacitáscsökkenése folyamatos, az asztma viszont rohamszerűen jelentkezik, és vannak hosszú, tünetmentes időszakai is.
Amennyiben a COPD már nem csak fizikai aktivitást követően jelentkezik, tehát előrehaladottabb állapotban van, mindenképp célszerű az inhalátor használata. Maga az inhalátor egy olyan eszköz, amely belégzéskor közvetlenül a tüdőbe juttatja a gyógyszert. Ennek számtalan előnye van, többek között:
a gyorsabb felszívódás,
a hatóanyagok közvetlenül a nyálkahártyán szívódnak fel, így nem irritálják a gyomrot,
pontosan be lehet juttatni a kívánt gyógyszer mennyiségét,
többféle kivitelű inhalátor is kapható.
Létezik termékkínálatunkban több otthon használható inhalátor, például a Microlife NEB 200 vagy a NEB PRO, valamint hordozható verzió is: a Microlife NEB 300-as inhalátor.
Minden esetben a kezelőorvos által előírt gyógyszert kell belélegezni az inhalátor segítségével, a gyógynövények, illetve a Salvus víz pedig tökéletes kiegészítők a kezelések mellé.
Salvus víz
A Salvus víz enyhe és középsúlyos COPD-s betegeknél is alkalmazható, remekül segíti a váladék feloldását és kiköhögését. A kutatások szerint a nátrium-klorid inhalációjánál is hatékonyabb a kiegészítő kezelés, és már egy két hetes Salvus vízzel való, inhalációs kúra is javulást eredményezhet.
Gyógynövények
Az egyik legjobb választás a kakukkfű, amely kiváló aromás gyógynövény és gazdag antioxidáns-forrás. Egy német tanulmány megállapította, hogy a kakukkfűben található illóolajok egyedülálló keveréke javítja az állatok nyálkahártyájának állapotát, illetve segíthet a légutak ellazításában is, javítva a tüdő oxigénfelvételét.
A borostyán csökkentheti a légúti szűkületet és a COPD-vel összefüggő tüdőfunkció-csökkenést. Bár ígéretesnek tűnik, nagyfokú kutatások még hiányoznak azzal kapcsolatban, hogy biztosan kijelenthessük a COPD-re gyakorolt, pozitív hatásokat. Ezenkívül egyeseknél bőrirritációt okozhat, valamint nem ajánlott azok számára sem, akik allergiásak valamilyen növényre (például parlagfűre).
Egy 2002-es tanulmány szerint a hagyományos ázsiai gyógynövénnyel, a ginsenggel végzett kezelés a COPD tüneteinek enyhítésére hatásosabb volt mint a placebo. Az ezt szedő embereknél jelentősen javult a légzés és a testmozgás képessége, összehasonlítva hasonló alanyokkal, akik semmilyen más kezelést nem kaptak.
Gyógyszerek
A leggyakrabban szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő gyógyszereket, illetve rohamoldó, antikolinerg szereket írnak fel a kezelőorvosok. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy ezeket nem helyettesítik a fent említett gyógynövények és a Salvus víz, csupán kiegészítőként alkalmazhatóak. Az inhalátor használatával tehát célzottan juttathatjuk el a gyógyszert a tüdőbe, ahol gyorsabban kifejti a hatását, mint a szájon keresztül szedett készítmények.