Úgy tartják, az emberi normális hőmérséklet 37° C. Ez azonban csak egy átlagos érték, és ha most megmérnénk saját testhőnket, ennél magasabb vagy alacsonyabb értéket kapnánk. Egyetlen szám sem jelent egy arany értéket minden ember számára, hiszen normál testhőmérséklet egyénenként változik. Sőt, egy egyénnél is folyamatosan változóban van, egész nap, az állapottól és az anyagcsere-aktivitás szintjétől függően.
A testhőmérsékletet már régóta az egészség kulcsfontosságú mutatójának tekintik. Viszont ez messze nem egy standard mennyiség, rendkívül változó, és számos tényezőtől függően változhat. Nézzünk 5 olyan dolgot, amik befolyásolhatják.
Az egyik legelemibb tényező, amely befolyásolja a normális testhőmérsékletet, az életkor. A legkönnyebben gyermekek és idős emberek esetében figyelhető meg. A gyermekek általában nagyon magas anyagcserével rendelkeznek, vagyis testük átlagosan sokkal magasabb energiává alakítja az ételt a felnőttekhez képest. Ez azt is jelenti, hogy a gyerekek átlagosan magasabb testhőmérsékletűek, mint a felnőttek.
A korspektrum másik végén ennek az ellenkezője igaz. Az idősebb embereknek, különösen a 65 évnél idősebbeknek általában alacsonyabb az alaphőmérsékletük. És ez a csökkenés progresszív. Az alacsonyabb kiindulási érték mellett az idősebb embereknek több elnémult immunválaszuk is van, amelyek mind nagyon kihívást jelentenek a fertőzések felderítésében.
Ezért lehet a folyamatos lázellenőrzés döntő fontosságú.
A testhőmérséklet egy nap alatt jelentős ingadozáson megy keresztül. Ezt nevezzük „napi változásnak”. Általában a legalacsonyabb kora reggel, és lassan felmászik, miután az ember felébred, és csúcsát késő délután éri el. Ez a változás összefügg az anyagcsere-aktivitás szintjével, amely alvás közben a legalacsonyabb, és a nap előrehaladtával lassan emelkedik.
Izmainknak energiára van szükségük a működéséhez. A megerőltető fizikai aktivitás során az izmok hatalmas mennyiségű hőt termelnek, ami a test hőmérsékletének növekedését eredményezi. A test megpróbálja eloszlatni a felesleges hőt annak érdekében, hogy a normoterm állapotba kerüljön. Néha azonban a test nem képes megbirkózni a hőmérséklet emelkedésével, és kellő hőt veszít ahhoz, hogy a maghőmérséklet stabil maradjon.
A testhőmérséklet emelkedése a testmozgás során mind a tevékenység intenzitásához, mind a test által elveszített hőmennyiséghez kapcsolódik. Forró vagy párás körülmények között történő edzés megnehezíti a test számára, hogy maghőmérsékletét a normális tartományban tartsa. Ez veszélyes, hiszen vezethet akár kiszáradáshoz is.
A gyakori hőmérséklet-monitorozás segítségével hatékonyan testre szabhatjuk az edzést a teti kondíció szintjéhez.
A testhőmérséklet általában enyhén megnő az étkezés után. Ha lázat mérünk, akkor étkezés után 20-30 perccel némi testhőemelkedést tapasztalhatunk. Ez az anyagcsere sebességének növekedését tükrözi az emésztés megkönnyítése érdekében.
Ha gyakran mérünk lázat és folyamatosan magas értékeket kapunk, amelyhez fejfájás, rosszullét, fáradékonyság is társul, forduljunk orvoshoz. Ilyenkor lehet, hogy fertőzés, járvány áldozatai lettünk, amelyet sürgősen orvosolni kell.
Megbízható lázmérőinkre mindig támaszkodhat.