Előfordulhat, hogy elönt minket a forróság, és a hőmérő higanyszála is felkúszik - mégsem vagyunk lázasak, sem betegek. Erre a látszólagos anomáliára többféle, különböző magyarázat is létezik - ezeket mutatjuk most be részletesen a cikkünkben.
Előfordulhat, hogy a ciklus elején még teljesen jól érezzük magunkat, azonban később már hőemelkedéshez hasonló tünetekkel találkozunk. Ennek oka, hogy peteéréskor megugrik a progeszteron-szint, ami hőemelkedést okozhat. Ez az emelkedett testhő egészen a menstruáció végéig is kitarthat - mégsem kell megijedni, ez van akinél teljesen természetes folyamat.
Ha nagyon kényelmetlenül érint minket, akkor érdemes tusolni hideg-langyos vízzel, hogy lejjebb vigyük a testhőt, de láz-és fájdalomcsillapítót is szedhetünk, ha a tünetek súlyosbodnának.
Az arra érzékenyeknél az időjárás változása is hőemelkedést válthat ki. Amikor melegfront érkezik, a levegő hőmérséklete, és a páratartalma is emelkedik, a légnyomás pedig csökken. Ennek hatására előfordulhat, hogy fáradtak, bágyadtak leszünk, súlyos esetben pedig migrénes rohamok, gyulladások és alvászavar is előfordulhat.
Érdekes, hogy már a fronthatás előtt néhány órával érezni lehet, hogy megnő a testhőmérséklet.
A menopauza (női klimax) és az andropauza (férfi klimax) szintén hőemelkedéssel jár. A változó kor ugyanis hormonális változásokat is jelenet, emiatt pedig a bőrben található hajszálerek hirtelen kitágulhatnak. A tágulás hatására egyrészt megnő a testhő, másrészt pedig arcpír is jelentkezhet. Egyeseknél ez heves izzadást vagy épp furcsa módon hidegségérzet, hidegrázást is kiválthat. A női- és férfiklimax gyakori tünete ezek mellett a szapora pulzus és a magas vérnyomás is.
Testmozgás, sportolás során a testhő 37 °C és 39 °C közötti tartományban mozog. A mozgás intenzitásától függően a testhő egészen a verejték termelés maximumáig fokozódik, majd utána stagnál. Az edzett sportolók, maratoni futók esetében viszont nem ritka, hogy a testhő egészen 40 fokig is felkúszik, minden gond nélkül.
Az erőspaprika, a torma, a koffein, a forró ételek és italok, valamint az olyan fűszerek, mint a bors szintén testhő emelkedést okoznak, ugyanis értágító hatásúak. Sőt, étkezés után, az emésztés és az anyagcsere-folyamatok miatt szintén magasabb a testhőmérséklet, mint egyébként normál esetben.
Ha szeretnénk pontos képet kapni arról, mennyi is a testhőmérsékletünk, a Microlife extra gyors, és extra pontos lázmérői hatékony segítséget nyújtanak.