Néhány apró életmódbeli változással javíthatunk az életminőségünkön.
A magas vérnyomás (hipertónia) a legtöbb esetben tünetmentes, viszont a háttérben komoly negatív hatásokat eredményez: károsítja az ereket és súlyos egészségügyi problémákhoz vezet. Felismerni leginkább gyakori vérnyomásméréssel, szűrővizsgálatokkal lehet. Bár nincs gyógymód, az előírt gyógyszerek használata és az életmód megváltoztatása javíthat az életminőségen, és csökkentheti a szívbetegségek, agyvérzés, a vesebetegségek kockázatát.
A vérnyomásunk egészséges vagy egészségtelen tartományban van? A kérdést fontos feltenni magunkban, nemcsak idős korban, vagy várandósság alatt. megválaszolni pedig úgy tudjuk, ha rendszeresen ellenőrizzük a vérnyomásunkat.
Ha magas vérnyomást állapítanak meg Önnek, elengedhetetlen a rendszeres vérnyomás-ellenőrzés. A határértékek ismerete és a mért adatok visszakövethetősége figyelmeztetheti Önt minden változásra és segíthet a minták észlelésében. Az eredmények időbeli nyomon követése azt is megmutatja, hogy a végrehajtott változtatások működnek-e.
Szakértők egyetértenek abban, hogy az alábbiakra különösen oda kell figyelni:
fogyasszunk egészséges ételeket,
maradjunk aktívak, sportoljunk rendszeresen,
tartsuk egészséges szinten a testsúlyunkat,
tartózkodjunk a dohányzástól és a túlzott alkoholfogyasztástól,
működjünk együtt a kezelőorvosunkkal, szedjük az előírt gyógyszereket.
További három tanácsunkat pedig részletesen is kifejtjük.
Egy korábbi cikkünkben már írtunk a kávézás és a magas vérnyomás kapcsolatáról. A legtöbb esetben javasolt a koffeinbevitel mérséklése, hiszen ez a serkentő anyag megemelheti a vérnyomást – bár teljesen bizonyos összefüggést még nem állapítottak meg a kutatók. Válasszuk a koffeinmentes kávét – ami ugyanúgy tartalmaz koffeint, mint a hagyományos, csak kisebb mértékben – vagy néhány csészével kevesebb kávét fogyasszunk naponta. A témáról írt bővebb cikkünket ide kattintva éri el.
Hosszas cikkekben tudnánk értekezni arról, hogy miért fontos a minőségi pihenés, de legyen elég annyi, hogy kötelező rendszeresen kikapcsolódni. Ez növeli a produktivitást, fokozza a jó hangulatot, segít a stressz elleni küzdelemben, jótékony hatással van az immunrendszerünkre, a bőrünkre, az egészségünkre.
A magas vérnyomás tekintetében kiemelten fontos a stresszkezelési szempont – a túlzott stressz az egyik legveszélyesebb faktora a vérnyomásingadozásnak. A pihenés viszont mindenkinek mást jelent. Lehet ez egy munka utáni edzés, egy jó könyv olvasás, vagy a kedvenc film megnézése, sőt, nem kell feltétlenül magányos tevékenységnek lennie: sokakat például az kapcsol ki igazán, ha a szerettei körében lehet. A lényeg, hogy hagyjunk időt a testünknek és az elménknek a pihenésre, távol a munkától, a feladatoktól, minden stresszforrástól.
A nátrium (só) mennyiségének korlátozása az étrendben szintén segíthet a magas vérnyomás szabályozásában. Az általános irányelvek szerint kevesebb, mint 2300 milligrammot kell belőle fogyasztani naponta, de ha már magas a vérnyomásunk, ez a szám alacsonyabb. Minél kisebb a nátrium-bevitel, az annál jobb a vérnyomás szempontjából. Egy tanulmányban azok az emberek tapasztalták a legjelentősebb vérnyomáscsökkenést, akik napi 1500 mg-nál kevesebb nátriumot fogyasztottak.
Ne felejtse el megszámolni a nátriumot a csomagolt élelmiszerekben, valamint az étkezési sót, amelyet használ, amikor kiszámítja, mennyit eszik.
Míg a szívbetegség továbbra is az első számú halálozási ok a világon, az arány jelentősen csökkent. A magas vérnyomás hamar elkezdődő és jobb kezelése kulcsszerepet játszott ebben a csökkenésben. Figyelje rendszeresen vérnyomását korszerű és pontos készülékeinkkel otthon.
Kínálatunkat ide kattintva tekintheti meg, a vérnyomásmérőket pedig a Bonshop webáruházból rendelheti meg.