
Talán kevesen gondolunk rá, hiszen látszólag semmi összefüggés nincs a kettő között, azonban a gyakori vizelési inger kapcsolatban állhat a magas vérnyomással.
Egy Japánban végzett kutatás megállapította, hogy az éjszakai vizelési inger, az úgynevezett nocturia összefüggésbe hozható a magas vérnyomással, sőt a megnövekedett sóbevitellel is. De mi számít gyakori vizelésnek? Hogyan függ össze a kettő, és mit lehet tenni ebben az esetben? Ennek jártunk utána.
Hogy mennyi a 24 órás vizelet mennyisége, némileg egyénfüggő, és sokat számít az is, hogy mennyi folyadékot fogyasztottunk. Azonban általánosságban elmondható, hogy nagyjából napi 6-7 vizelés számít normálisnak. Persze előfordulhat, hogy csak napi 3-szor, vagy épp ellenkezőleg, napi 10-szer megyünk ki a wc-re, de ezek egyike sem számít kirívónak.
az elfogyasztott napi folyadékmennyiség,
hogy milyen folyadékot fogyasztottunk aznap (a kávé és az alkohol például vízhajtó hatású),
bizonyos gyógyszerek szedése.
Leginkább arra érdemes odafigyelnünk, hogy miképp változik a vizelet mennyisége. Ha egyik napról a másikra észrevehetően kevesebbet, vagy épp többet járunk vécére, az intő jel lehet.
Egy új tanulmány szerint a gyakori éjszakai vizelés összefügghet a magas vérnyomással. Az úgynevezett nocturia olyan állapot, amelyet a 40 feletti férfiak zöme jól ismer. Ilyenkor ugyanis az éjszaka közepén riadunk fel arra, hogy ki kell mennünk a mosdóba. Habár ezt sokan egyszerűen betudják az életkornak, a nocturia összefüggésben állhat a magas vérnyomással. Az ebben szenvedők éjszaka akár 2-6 alkalommal is felkelhetnek az éjszaka közepén.
A fent említett japán kutatás szerint ugyanis a nocturia összefügghet a túlzott sóbevitellel és a magas vérnyomással. Japánban az emberek általában lényegesen több sót fogyasztanak, mint a nyugati országokban, és emiatt sokan küzdenek magas vérnyomással.
Ez azért lehetséges, mert a túlzott sófogyasztás visszatartja a vizeletet, ami megemeli a vérnyomást. Ez a többletvizelet pedig aztán az éjszaka folyamán tud csak távozni. Ha nocturiával küzdünk, első lépésként tehát fontos, hogy rendszeresen mérjük a vérnyomásunkat. Ha úgy tapasztaljuk, hogy a vérnyomásunk magas (140 feletti szisztolés, és 90 feletti diasztolés érték), akkor érdemes orvoshoz fordulni, és odafigyelni az étkezésre.
Statisztikák alapján mi magyarok napi 12-17 gramm sót fogyasztunk, szemben az ajánlott napi 5 grammal - ez mintegy háromszorosa a megengedett értéknek. Ha éjszakai vizelési problémákkal küzdünk, mindenképp érdemes tehát odafigyelni arra, hogy kevesebb sót fogyasszunk.
Ahogy idősödünk, a szervezetünk kevesebb antidiuretikus hormont termel, amely lehetővé teszi a folyadék visszatartását – ez pedig többlet vizelettermeléshez vezethet az éjszaka folyamán. A National Sleep Foundation 2003-as közvélemény-kutatása szerint az 55 és 84 év közötti válaszadók hozzávetőleg kétharmada mondta azt, hogy gyakran küzd éjszakai vizelési ingerrel. Férfiaknak azonban érdemes felkeresni egy urológust is, ha hosszabban fennáll a probléma, hogy kizárják a prosztatával kapcsolatos problémákat.