Ma van a kávé világnapja, így aktuális írnunk erről a témáról. Megnyugtatásképp: nem, nem kell lemondani a kávéról, ha magas vérnyomással élünk.
A kávéban található koffein a felelős azért, hogy éberebbnek érezzük magunkat. Ez az anyag serkentőleg hat, rövid, de drámai vérnyomásemelkedést okozhat, még akkor is, ha egyébként nem jellemző ránk a magas vérnyomás.
Több szakvélemény is van arról, miért történik ez a hirtelen vérnyomás-emelkedés. Egyes kutatók úgy vélik, hogy a koffein blokkolhat egy hormont, amely segít megőrizni az artériák optimális szélességét. Mások úgy gondolják, hogy a koffein hatására a mellékvesék több adrenalint szabadítanak fel, ami magával vonzza a vérnyomás növekedését is.
Ha magas a vérnyomásunk, inkább kerüljük a koffeinbevitelt közvetlenül olyan tevékenységek előtt, amelyek természetesen növelik a vérnyomását, például testmozgás vagy nehéz fizikai munka.
Ha rendszeresen fogyasztunk koffeintartalmú italokat, két lehetséges kimenetel van:
általánosan magasabb lesz az átlagos vérnyomásunk, mint azoknak, akik nem isznak ilyen italokat,
vagy koffeintolerancia alakul ki, amelynek eredményeként az nincs hosszú távú hatással a vérnyomásukra.
Nem kell feltétlenül felhagyni tehát a kávéfogyasztással, ha magas a vérnyomásunk, viszont érdemes konzultálni a kezelőorvosunkkal. Önszántunkból is csökkenthetjük a koffeinbevitelt pusztán azzal, hogy 200 milligrammra korlátozni az elfogyasztott koffein mennyiségét. Ez körülbelül két csésze főzött kávénak felel meg (200-230 ml). Ne feledjük, hogy a kávéban és más italokban található koffein mennyisége márkától és elkészítési módtól függően változik.
Tény, hogy ezzel mérsékeljük a koffeinbevitelt, viszont tudunk kell, hogy teljesen koffeinmentes kávé nem létezik. Ennek fizikai és kémiai korlátai vannak. Így egy adag koffeinmentes kávéban is van koffein – bár kevés mennyiségben (kb. 2 mg).
Fontos megjegyeznünk, hogy előfordulhat olyan eset, amikor végleg el kell hagynunk a kávét. Szívérrendszeri betegségek esetén nem javasolt a koffein. Habár ezt a szigorú tiltást nem támasztják alá a tanulmányok, nem árt a mértékletes fogyasztás.
Ha meg szeretnénk tudni, hogy a koffein emeli-e a vérnyomásunkat, és milyen mértékben, ellenőrizzük a vérnyomást, mielőtt iszunk egy csésze kávét, majd 30-60 perc elteltével ismét. Ha a vérnyomása körülbelül 5-10 ponttal emelkedik, akkor érzékenyek lehetünk a koffein ezen hatására.
Vérnyomásmérőinkkel mindig pontos értéket kap. Kattintson ide és tekintse meg széles kínálatunkat, vagy rendelje meg a termékeket a Bonshop webáruházból.