Talán azért is keverik, mossák össze a kettőt, mert mindkettő mérőszám a szív-és érrendszer egészségi állapotát mutatja meg, de tény és való hogy két különböző dologról beszélhetünk. Előfordulhat viszont, hogy a magas vérnyomás magas pulzussal párosul.
A cikkben azt járjuk körül, hogy ez milyen esetekben lehetséges, és milyen tünetei vannak.
Ugye ismerjük a mérőszámot: a normális vérnyomást 120-as szisztolés és 80-as diasztolés értékben határozzák meg. Viszont ez egyénenként eltérő lehet. Van ugyanis, akinél ennél alacsonyabb, vagy épp magasabb érték az optimális. Alapjaiban véve az életkor, az egészség valamint a genetika határozza meg azt, hogy kinek mekkora a normál vérnyomása.
És itt most érdemes is megállni egy pillanatra és megnézni, mi is a pontos különbség a pulzus és a vérnyomás között. A pulzus azt mutatja meg, hogy a szív hányat ver percenként, míg a vérnyomás az artériák falán átáramló vér erejét.
A normál pulzustartomány meglehetősen magas: egy 50-es és egy 100-as pulzusszám is optimálisnak tekinthető. Ráadásul ahogy a vérnyomás, úgy a pulzus sem állandó: sportolás, mozgás után például a magas érték teljesen normális. Ez azért van így, mert az izmoknak ilyen esetekben megnő az oxigénigénye, a szívnek pedig gyorsabban kell vernie ahhoz, hogy ezt a megnövekedett igényt ki tudja elégíteni.
Igen gyakori, hogy ha megnő a pulzus, megemelkedik a vérnyomás is, és vice versa. Viszont ez nem mindig van így: léteznek olyan szívbetegségek például, ahol a magas pulzusszám leviszi a vérnyomást.
Természetesen is megemelkedhet a pulzus, például:
Ha a fentiek közül nincs egyetlen kiváltó ok sem, akkor érdemes felkeresni a háziorvosunkat, hogy kiszűrjük a különböző, szívvel kapcsolatos betegségeket, mint például a szívritmuszavart. A hirtelen megnövekvő pulzus hátterében állhat:
Ha a megnövekedett pulzusszám mellett szédülést, légszomjat tapasztalunk, lehetséges akár súlyosabb szívbetegség is. Amennyiben fáradtságérzet kíséri a pulzus megemelkedését, úgy vashiány vagy menstruációs vérzés miatti vérszegénység és szívelégtelenség is állhat a háttérben.
Amennyiben az orvos nem talál semmi fizikai tünetet, úgy valószínűleg pszichológiai okokat kell keresni, ilyen lehet a szorongás vagy tartós, krónikus stressz (distressz).
A magas vérnyomás és a magas pulzus tehát gyakran járnak kéz a kézben, de emiatt nem szabad messzemenő következtetéseket levonni. Azonban ezt mindenképpen jelezzük a házi-, vagy kezelőorvosunknak. Mindezek mellett fontos a rendszeres mérés is: a Microlife vérnyomásmérő készülékei a vérnyomás mellett a pulzusszámot is mutatják, ráadásul a méréseket tárolhatjuk.
Tipp: arról, hogyan kell helyesen vérnyomást mérni, a linkelt cikkünkben írunk bővebben.
Érdemes naplót is vezetni a vérnyomásról, valamint a pulzusról, és ha eltéréseket tapasztalunk, akkor meg kell osztani az eredményeket a háziorvosunkkal.