Meg lehet-e előzni a magas vérnyomás kialakulását? És ha igen, akkor hogyan tehetjük ezt meg?
Sokan nem tudják, hogy akár már évek óta magas a vérnyomásuk, hiszen ennek a kórképnek általában nincsenek figyelmeztető jelei. Viszont a magas vérnyomás életveszélyes állapotokhoz, például szívrohamhoz vagy agyvérzéshez is vezethet. A jó hír az, hogy meg tudjuk előzni kialakulását, fennállásakor pedig akár gyógyszerrel, de egészséges életmóddal is kezelhető. A korai diagnózis felállítása és a szív-egészséges életmód megakadályozhatja, hogy a magas vérnyomás súlyosan károsítsa egészségét.
A vérnyomás a vér azon ereje, ami a testünkben áramló folyadékot az artériák falához nyomja. Minden alkalommal, amikor a szívünk egyet dobban, vért pumpál az artériákba. A vérnyomás akkor a legmagasabb, amikor a szívünk dobog, azaz pumpálja a vért. Ezt szisztolés nyomásnak nevezzük. Amikor a szívünk az ütések között éppen nyugalomban van, csökken a vérnyomásunk. Ezt nevezzük diasztolés nyomásnak.
A vérnyomásmérés ezt a két számot használja. Általában a szisztolés szám a diasztolés szám elé vagy fölé kerül. Például a 120/80 jelentése: szisztolés 120 és diasztolé 80.
Egy felnőtt ember vérnyomása 130/80-tól már magasnak számít, 180-as szisztolés érték pedig már olyan súlyos pillanatnyi állapotot jelezhet, amikor inkább célszerű azonnal kórházba menni.
Ahhoz, hogy megelőzzük, hogy állapotunk súlyosra forduljon, érdemes néhány dologgal tisztában lennünk.
A vérnyomásértékek alacsonyan tartása érdekében korlátozni kell az elfogyasztott nátrium (só) mennyiségét, és növelni kell az étrendben lévő kálium mennyiségét. Fontos az alacsony zsírtartalmú ételek, valamint rengeteg gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabona fogyasztása is.
A mozgás segíthet az egészséges testsúly fenntartásában és a vérnyomás csökkentésében. Nem mindegy azonban, hogy milyen mozgásmódot választunk: nagy súlyokkal végzett training helyett mérsékelt intenzitású aerob testmozgás végzése ajánlott legalább heti két és fél órában, vagy erőteljes intenzitású aerob testmozgás másfél órában (napi fél órás bontásban). Az aerob testmozgásnak számít minden olyan tevékenység, melynek végzése során szívünk erősebben ver és több oxigént használ a szokásosnál.
A túlevés, a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás mind-mind megemelik a vérnyomást. Az egészséges testsúly fenntartása nem csak a magas vérnyomás szabályozásában segít, de csökkentheti az egyéb egészségügyi problémák kockázatát is.
A kikapcsolódás és különböző stresszkezelési technikák elsajátítása nemcsak érzelmi és fizikai egészségünket javíthatja, de csökkentheti a magas vérnyomást is. Hogyan vezethetjük le a feles stresszhormonokat? Mozogjunk, hallgassunk zenét, összpontosítsunk valami nyugodt vagy békés dologra, iratkozzunk be egy kurzusra és tanuljunk meg meditálni.
Az elegendő alvás hozzájárul a szív és az erek egészségének megőrzéséhez. A rendszeres alváshiány a szívbetegségek, a magas vérnyomás és a stroke fokozott kockázatával függ össze.
A koffein vérnyomásban betöltött szerepéről továbbra is viták folynak. Egyesek szerint akár 10 Hgmm-ig is növelheti a vérnyomást azoknál az embereknél, akik ritkán fogyasztják. De azok az emberek, akik rendszeresen isznak kávét, ilyen hatásról ritkán számolnak be. Ha meg szeretné tudni, hogy a koffein megemeli-e a vérnyomását, ellenőrizze otthoni vérnyomásmérővel egy-egy koffeintartalmú ital elfogyasztása után harminc perccel. Ha 5-10 Hgmm-rel emelkedik, akkor érzékeny lehet a koffein vérnyomásemelő hatására. Beszéljen orvosával a kérdésről!
A rendszeres otthoni vérnyomásmérésekkel ellenőrzés alatt tarthatjuk ezt az állapotot, és megbizonyosodhatunk arról, hogy életmódbeli változásaink működnek vagy további lépésekre van szükség egészségünk megőrzése érdekében!