A gyengeségérzet, a koncentrációs zavar és a fejfájás gyakori tünetek az alacsony és a magas vérnyomás esetében is. De mi okozza a vérnyomás növekedését vagy éppen esését? Életvitel vagy genetika, esetleg más betegségek? Lehet-e tenni valamit ezek ellen? Többek között ezeknek járunk utána a cikkünkben.
A vérnyomásmérés során tulajdonképpen azt mérjük le, hogy a vér mekkora erővel nyomódik az érfalnak. A magas vérnyomás azért is veszélyes, mert a nagy nyomás miatt a szívnek többet kell dolgoznia, hogy a vér eljusson a szervekbe. A krónikus magas vérnyomás pedig érelmeszesedéshez, stroke-hoz, vesebetegségekhez és szívelégtelenséghez vezethet.
Fontos megjegyezni, hogy a magas vérnyomás esszenciális és másodlagos is lehet.
A magas vérnyomásos esetek 80%-ában a kiváltó okot nem lehet megtalálni. A magas vérnyomásnak ezt a típusát "esszenciális hipertóniának" nevezik. A magas vérnyomás általában családban öröklődik, és nagyobb valószínűséggel érinti a férfiakat, mint a nőket. Az esszenciális magas vérnyomást az étrend és az életmód is nagyban befolyásolja, többek között a sófogyasztás is. A kutatások szerint egy főre vetítve Japánban fogyasztják a legtöbb sót az emberek, és itt a legtöbb az esszenciális hipertóniával küzdők aránya is.
A legtöbb magas vérnyomású ember "sóérzékeny", ami azt jelenti, hogy a szükségesnél sokkal több sót visz be, ami megemeli a vérnyomásukat. Persze nemcsak a sófogyasztás az egyetlen oka a magas vérnyomásnak. A kockázat még tovább nő, ha az illető:
Másodlagos magas vérnyomásról beszélünk akkor, ha a vérnyomás oka nem azonosítható.
Ilyenkor az esetek nagy részében valamilyen vesebetegséggel kapcsolható össze a magas vérnyomás vagy a mellékvesék túlpörgése is okozhatja. Azonban gyógyszer rendszeres szedése esetén lehet, hogy azok mellékhatása miatt alakul ki a hipertónia. Mik azok a külső vagy belső tényezők, amik hajlamossá tehetik az embert a magas vérnyomásra?
Alacsony vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás kevesebb, mint 90/60 Hgmm. Leggyakoribb tünete a szédülés, fáradtság-érzet, főleg akkor, ha ülő pozícióból felállunk - ezt az időszakosan alacsony vérnyomást hipotenziónak nevezik. Ennek oka lehet például a kevés folyadék fogyasztása, az időskor, genetika, illetve fertőzés vagy allergia.
Van azonban, amikor állandó jelleggel alacsony a vérnyomás, ennek okait pedig már nehezebb kideríteni.
Mik azok a külső vagy belső tényezők, amik hajlamossá tehetik az embert az alacsony vérnyomásra?
Általánosságban elmondhatjuk, hogy bármilyen tünetet, ami összefüggésbe hozható a vérnyomás változásával, meg kell említeni a háziorvosunknak. Hiszen az is lehet, hogy komolyabb probléma áll a háttérben. Ahhoz azonban, hogy ezt észrevegyük, rendszeresen mérnünk kell a vérnyomásunkat.
A Microlife vérnyomásmérők amellett, hogy megmutatják a pontos vérnyomást, beépített memóriával is rendelkeznek, valamint képesek felismerni a lehetséges szívritmuszavarokat.