Igen, fel lehet oldani az ellentétet a megfelelő mozgásformákkal.
Az intenzív testedzés emeli a vérnyomást, ugyanakkor a mozgásszegény életmód növeli magas vérnyomás kialakulásának kockázatát. Ilyen helyzetben mi a helyes lépés? Az, ha olyan mozgásformákat keresünk, amellyel fent tudjuk tartani az egészséges életmódot, mégsem emelkedik meg túlzottan a vérnyomásunk.
Mindenféle mozgás módosítja a vérnyomásunkat, amelynek egészséges értéke nyugalmi állapotban maximum 140/90 Hgmm. Ennek ellenére sem ajánlott lemondani a rendszeres testmozgásról – legyen az napi 30 perc, vagy heti 2-3 alkalom.
Az aktív mozgás ugyan emeli a vérnyomást és a pulzusszámot is, viszont hosszútávú előnyökkel is jár a szív- és érrendszerre. A mozgás ezen felül kihat az egész testünkre: izomzatunkra, légzőrendszerünkre, anyagcserénkre. Amint elkezdünk sportolni, érezzük, hogy gyorsabban kezd verni a szívünk és ezzel emelkedik a vérnyomásunk is. Edzettségi szinttől függ, mekkora és milyen tempójú ez az emelkedés. Ha nem növeljük a mozgás intenzitását, kialakul egy plató állapot, ami a nyugalmi értéknél ugyan magasabb, de már nem emelkedik tovább.
Ahogy írtuk, a vérnyomás és a pulzusszám emelkedése elér egy platót, ahol megáll. A szisztolés érték emelkedik, ezzel együtt a diasztolés csökken a testmozgás alatt. Mindez folyamatos alkalmazkodásra készteti a szív- és érrendszert, amellyel az edzettebbé válik. A rendszeres testmozgásnak ez a folyamata hosszútávon kiegyensúlyozó hatással van a vérnyomásra – nemcsak edzés során, de nyugalmi állapotban is.
Általánosságban elmondható, hogy az állóképességet növelő, egész testünket átmozgató sportok ajánlottak leginkább azoknak, akik magas vérnyomással élnek együtt. A kocogás, a kerékpározás, az úszás a leginkább ajánlottak. Mindenképp kövessük a fokozatosság elvét. Ha frissen vágunk bele a rendszeres sportolásba, esetleg némi túlsúlyunk is van, akkor a legjobb, ha azzal kezdjük, hogy minden nap, vagy a héten többször is teszünk egy tempós, félórás-órás sétát az otthonunk környékén.
A hirtelen nagy intenzitású edzés az izomzatot, az ízületet és a szív- és érrendszert is megviseli, sőt, a sikertelenség és a túlzott tehet miatt a motivációnk is alábbhagy. Az erősítő gyakorlatok, a súlyzózás csak akkor ajánlott, ha már egy ideje (több hete) rendszeresen sportolunk és azt érezzük, a szervezetünk bírná a további terhelést. Viszont ezt is csak fokozatosan vezessük be.
Mérjük rendszeresen a vérnyomásunkat mozgás előtt és után is, hogy jobban megismerjük a testünket és teherbíró-képességünket.